Madera: punkty widokowe

Czy odkryliśmy wszystkie punkty widokowe Madery? Nie. To zestawienie opieram na tym co widzieliśmy i co nam się podobało. Punktów widokowych na całej wyspie jest bardzo dużo i warto je odkrywać na własną rękę przemierzając liczne zakręty i stromizny w poszukiwaniu widoku idealnego :) Poniżej kilka tych, które najbardziej nam się spodobały.

 

Cabo Girao

madera-cabo-girao

 

Cabo Girao to jeden z najwyższych klifów w Europie i najwyższy na Maderze. Mierzy 580 m n.p.m., więc rozpościera się z niego wspaniały widok na ocean i na część wybrzeża. Specjalnie na potrzeby turystów zamontowano na klifie platformę widokową z przezroczystą podłogą, a w pobliżu jest kawiarnia i kilka sklepików z pamiątkami. Nam Cabo Girao poza pięknym widokiem kojarzyć się będzie z pierwszą stycznością z wszędobylskimi jaszczurkami, które jak koty krążą pod stolikami i czekają na smaczny kąsek i z zapachem eukaliptusów.

 

Miradouro da Portela

madera-pena-de-aguia 1

Ten punkt widokowy oferuje pocztówkowy widok na Penha de Aguia, która samotnie wystaje nad oceanem. Warto o niego zahaczyć i „ustrzelić widok”, jednak raczej nie ma co się nastawiać na wiele więcej, jest tam tylko ten widok i nawet nie bardzo jest jak inne ujęcie zrobić, także ostatecznie nie zatrzymaliśmy się tam na dłużej niż 5 minut.

 

Eira do Serrado

madera-curral das freiras

 

Na Eira do Serrado jedzie się po kolejny sztandarowy widok Madery – Curral das Freiras (Dolina Zakonnic) lub zwana też Curral da Serra (Górska Dolina). Jest kilka teorii co do pochodzenia samej nazwy, natomiast bezsprzeczne jest piękno tego miejsca. Malutkie miasteczko wciśnięte miedzy góry sprawia wrażenie odciętego od wszystkiego. Długi czas dojazd był bardzo utrudniony przez wąską, krętą drogę nad przepaścią, ale obecnie można tam dojechać tunelem, który zastąpił najbardziej niebezpieczny odcinek drogi. Z punktu widokowego prowadzi pieszy szlak do doliny, więc można spędzić tam kilka godzin, jeśli ktoś ma ochotę na wycieczkę.

 

Seixal

madera-seixal

 

Seixal jest położone mniej więcej w połowie drogi między Sao Vincente i Porto Moniz. Można tam bardzo wygodnie dojechać drogą E101, która przeszła nie tak dawno lifting i zastąpiła E101 Antigua, którą zamknięto dla ruchu. W Seixal nie ma punktu widokowego jako takiego, ale warto podjechać na niewielką plażę, którą widać z trasy. Jest tam bardzo przyjemnie, można skorzystać z kąpieliska lub usiąść na kawę i podziwać przepiękne klify stromo schodzące do oceanu.

 

Jardim do Mar

madera-jardim-do-mar

 

Do Jardim do Mar warto zajrzeć na zachód słońca. Jest to niewielka osada na południowym wybrzeżu, a jej zaletą jest przepiękny widok na chowające się w oceanie słońce, podświetlające sąsiednie Paul do Mar. Można przyjechać trochę wcześniej i pospacerować promenadą nad samym oceanem i przejść się uroczymi, wąskimi uliczkami, gdzie pełno jest roślin w doniczkach i pnączy – nie przez przypadek nazwa nawiązuje do ogrodu nad morzem.

 

Paul da Serra

madera-paul-da-serra

 

Paul da Serra to płaskowyż na wysokości około 1500 m n.p.m. Po kilku tygodniach krętych i stromych uliczek Paul da Serra jest jak balsam na polskie dusze – nareszcie przestrzeń. Ostatecznie dochodzę do wniosku, że owszem, kocham chodzić po górach, ale na co dzień wolę poruszać się po nieograniczonych przestrzeniach. Na Paul da Serra ma swój początek szlak najsłynniejszej lewady Madery – Levada das 25 Fontes, ale jeśli ktoś nie ma czasu na dłuższe spacery, można ograniczyć się do przejażdżki samochodem i zatrzymaniu się w kilku punktach widokowych jakie Paul da Serra oferuje (Bica da Cana, Lombo do Mouro i Encumeada). Jest tam bardzo mały ruch, a wędrować można też „na dziko”, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Warto się wybrać dla przestrzeni i widoków.