Madera: Madera (wino)

Maderyjska madera.

O co w tym chodzi? Otóż nazwę od samej wyspy przejęło wzmacniane wino (ok. 20% alkoholu) produkowane wyłącznie na Maderze. Ma ono ogromne znaczenie dla wyspy, gdyż obecnie około 43% przychodów z eksportu pochodzi właśnie ze sprzedaży madery.

Naszym zdaniem to najlepsze co można z Madery przywieźć. W Polsce jest to trunek dość rzadko spotykany i tym samym dość drogi. Na samej wyspie cena bardzo przyzwoitej, 5 letniej madery plasuje się nieco poniżej 10 euro za 0,75l butelkę.

portugalia-madera-wino-kieliszki

No dobrze, pomyślicie, to o co w tym winie chodzi i czego się spodziewać.

 

Winiarnie

Na Maderze jest kilka winiarni zajmujących się produkcją madery. Ciężko powiedzieć czy jest jakaś jedna najlepsza, my osobiście próbowaliśmy:

  • Blandy’s,
  • H. M. Borges,
  • Henriques & Henriques
  • Vinhos Justino Henriques

Najbardziej upodobaliśmy sobie H. M. Borges, za jej lekko orzechowy posmak. Gdyby próbować opisać smak madery, pierwsze co przychodzi a myśl to wędzona śliwka, ale dochodzą też inne nuty – i właśnie ta orzechowa sprawiła, że przywieźliśmy sobie Borgesa do naszej domowej kolekcji.

portugalia-madera-wino-beczki

 

Parametry

Jednak na samej marce różnorodność madery się nie kończy. Dwa parametry, które są dość istotne przy wyborze, to wiek i rodzaj. Rodzaje są cztery, jak w sumie w standardowym winie: słodkie (nazywane „rich”), półsłodkie, półwytrawne i wytrawne (nazywane „dry”). Są one bezpośrednio utożsamiane ze szczepami winogron, z których powstają:

  • Sercial – dry (migdał)
  • Verdelho – medium dry (dym)
  • Boal (Bual) – medium rich (rodzynki)
  • Malmsey – rich (karmel / kawa)

My lubimy wina wytrawne, więc takie madery kupowaliśmy na początku. Jednak i tak wszystkie są dość słodkie, natomiast te sweet mają trochę głębszy smak, więc warto poszukać samemu, żeby znaleźć ten odpowiedni dla siebie. Nasz ostateczny typ to medium rich.

Co do wieku, to oczywiście im madera starsza, tym lepsza, ale też droższa. Naszym zdaniem najlepszym kompromisem ceny do jakości jest 5 letnie wino i to też piliśmy „na co dzień”. Ta najmłodsza – 3 letnia – trochę za bardzo pachnie spirytusem jak na nasz gust, więc doradzamy na początek kupić 5-latka, a 3-letnią sprawdzić później, dla porównania. Różnica w cenie nie jest ostatecznie bardzo duża. Oczywiście warto sięgnąć po starsze roczniki, jeśli chcemy komuś, lub sobie :), sprawić odrobinę bardziej luksusowy prezent.

 

Blendy’s Wine Lodge

 

Jeśli temat madery Was zainteresuje, warto, będąc w Funchal, wybrać się na zwiedzanie wytwórni tego wina. Najciekawszą ofertę miał Blendy’s – Blendy’s Wine Lodge, a do tego był dwa kroki od naszego lokum, tak więc właśnie tam postanowiliśmy zapoznać się z tajnikami madery. Wszystkim zainteresowanym polecamy wizytę. Wstęp jest o określonych porach, więc warto sprawdzić wcześniej. W cenę biletu wliczone jest zwiedzanie z przewodnikiem, a na koniec degustacja dwóch różnych win. Można też z dostępnego menu, za dodatkową opłatą, popróbować innych roczników i szczepów – całkiem przystępna forma spróbowania kieliszka bardziej ekskluzywnych odmian.

portugalia-madera-wino-degustacja

 

Praktyczne porady

Mówiąc o Blendy’s Wine Lodge warto też wspomnieć o dwóch praktycznych aspektach wizyty w muzealnym sklepiku (do sklepu można wejść bez biletu):

  1. Wino jest tam tańsze niż w supermarketach i wszystkich innych sklepach – przynajmniej według naszych ustaleń, ale mieliśmy 2 tygodnie na sprawdzanie. Taki sam sklepik jest przy winiarni Borges (też w Funchal), więc jeśli znajdziecie już swoją ulubioną markę warto sprawdzić, czy jest opcja zakupu „u producenta”.
  2. W Blendy’s mieli opcję zakupu u nich, ale odbioru we współpracującym sklepie na lotnisku, już po security – bez dodatkowych opłat, nie musimy pakować butelek do walizek, tym samym możemy zabrać o 3 butelki na głowę więcej i wnieść je na pokład :) Baardzo miła usługa, która zaopatrzyła naszą rodzinę w suveniry, a my mogliśmy dopakować nasze walizy do 20kg innymi markami (głównie Borges).

 

To były miłe wieczory przy maderze… sprawdźcie sami :)