Białowieża: jesienny weekend

Weekend w okolicy 10 października jest wydarzeniem co roku. Ot taki nasz swoisty rytuał. Dlaczego? Nie bądź ciekawy, to nasze prywatne sprawy :)

Nasz wybór padł na Białowieżę. Podlasie wspominaliśmy bardzo miło od czasów naszej pierwszej wyprawy w te rejony i postanowiliśmy zacieśnić znajomość z tym regionem. Pogoda była cudna, powietrze pachniało, jedzenie było pyszne, proste i świeże, a ludzie mili i uśmiechnięci, bardzo dumni z tego pięknego miejsca na Ziemi, w którym żyją.

puszcza-bialowieska-siolo budy

Nocleg

Spaliśmy w czymś na wzór skansenu nie w samej Białowieży, ale 10 km w las – Sioło Budy, w drewnianym domku. Bardzo urocze miejsce z pysznym jedzeniem, własną wędzarnią i lokalnymi produktami. Można tam też wypożyczyć rowery, co tez uczyniliśmy i całą sobotę zaprzyjaźnialiśmy się z lasem na rowerach.

puszcza-bialowieska-na rowerach

Królewskie Dęby

Jest to około kilometrowy szlak pieszy, który pozwala podziwiać wiekowe dęby nazwane imionami władców związanych z terenami Puszczy. I tak można podziwiać Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego, Kazimierza Wielkiego i wielu innych, nie rzadko wspomniane są i królowe, które polowały na zwierza w Puszczy.

puszcza-bialowieska-las 1

Ale na nas największe wrażenie zrobili Wielcy Książęta Litewscy. Z Mindowe, Trojdenem, Giedyminem, Olgierdem, Kiejstutem i Witoldem spędziliśmy najwięcej czasu. Dęby te nie zarosły jak pozostałe lasem i tworzą urokliwa polanę, dzięki czemu można podziwiać ich okazałość w pełnej krasie.

puszcza-bialowieska-las-krolewskie deby 1

puszcza-bialowieska-las-krolewskie deby 2

Rezerwat Pokazowy Żubrów i Muzeum w Białowieży

Można lepiej zapoznać się z gatunkami zwierząt występującymi w okolicy, zrozumieć ich obyczaje i posłuchać o wytrwałej walce o odtworzenie żubra w Europie z jedynie 12 osobników (!), które przetrwały I wojnę światową.

Jednak do najciekawszych spotkań zaliczamy wilka – ostatniego ze stada. Zanim wprowadzone zostanie nowe stado, ten ostatni wilk musi dożyc swoich dni. Nowe stado go nie zaakceptuje. Długo podziwialiśmy jego majestat i kontemplowaliśmy romantyczną historię ostatniego ze stada. Był piękny!

puszcza-balowieska-wilk

Jedzenie

Całość obrazu dopełniało jedzenie czerpiące garściami z kuchni kresowej i z bogactw regionu. Nasz wybór padł na restaurację Stoczek 1929, gdzie próbowaliśmy pierogi z dzika na przystawkę oraz kaczkę i gęś na obiad. Żeby za długo się nie pochylać na wrażeniami powiem jedynie, że była to najlepsza kaczka w moim życiu. Czytaliśmy o tym, że można w Białowieży spróbować żubra, ale na miejscu odkryliśmy, że trzeba przyjechać w marcu / kwietniu, gdyż jedynie wtedy dozwolony jest odstrzał dosłownie kilku sztuk, które znikają bardzo szybko z talerzy smakoszy tego mięsa. Chociaż nie wiem czy bym się zdecydowała… za to M. był bardzo zawiedziony ;)

Będziemy wracać do Białowieży po ciszę, smaki i zapachy. Polecamy odkryć ten piękny zakątek Polski.

puszcza-bialowieska-las 2